Začneme základnou Hojsova Stráž, pokračovat budeme číslem 2, kterým se v květnu 2003 stala obec Plánice.

A ještě menší připomínka. Všechny zde popsané trasy procházejí národním parkem Šumava. Chovejte se tedy podle toho a myslete na chráněnou floru i faunu této oblasti. Záleží pouze na nás samotných v jakém stavu se naše přírodní bohatství budou zachovávat i v budoucnosti. Zdevastované Krušné hory nám budiž poučením...

1) Naší první základnu pro vyjížďky na Šumavě bude tvořit obec Hojsova Stráž, kterou naleznete cca 9km vzdušnou čarou SZS směrem od Železné Rudy. Máme zde již vytipované ubytování v privátní chalupě, do které se pohodlně vejde až 20 lidí, i s biky samozřejmě. Je zde kuchyňka, kde si můžete vařit, zahrada s ohništěm pro večerní posezení u ohně (čti celonoční kalbu...) a místo pro parkování 6 osobních automobilů. Jste až na konci vesnice, kde si vcelku můžete řádit jak chcete a nikoho kolem při tom nebudete obtěžovat. Za noc tu zaplatíte 120 Kč na osobu.

Ve vsi je několik dobrých hospod, dokonce jedna restaurace, kam můžete zajít na jídlo, případně za tekutým chlebem... Nejbližší zdravotní pomocí je stanice Horské služby v Železné Rudě. Nemocnice je naopak na druhou stranu v Klatovech. Potraviny mají otevřeno většinu roku od 8h do 12h každý den.

Pokud patříte k hltačům kilometrů v kopcích, doporučuji v období 30.9. - 31.5. vynechávat kopce s vyšší nadmořskou výškou než-li 1000m. Dle mých zkušeností, je v tomto čase v této oblasti nanejvýš pravděpodobný výskyt sněhových závějí a širokých pásů sněhu (několik set metrů o hloubce 30cm i více), díky kterým se z trasy pro bike stane trek pro člověka se sněžnicemi. Přesně to se nám zde letos přihodilo při dobývání nejvyššího vrcholu Šumavské hornatiny, jímž je Gross Arber tyčící se 1456 metrů nad mořem. Ve 1300 metrech jsme tedy rezignovali nad narůstající sněhovou přikrývkou a otočili to zpět dolů. Alespoň je motivace pro příště.

Některé úseky budou nesjízdné i uprostřed léta. Jedné se například o vrchol Ostrý (Gross Osser), ležící na státní hranici s Německem západně od Hojsovy Stráže. Pokud pojedete po modré od Statečku, tak prvních 350m jakžtakž předrncáte přes kameny prostředkem potůčku. Dalších 500m v sedle zůstanou jezdci vybavení nadprůměrnou trialovou technikou, ostatní budou tlačit. Zbylých cca 600-700m k vrcholu všichni bez výjimky ponesou biky na zádech. Na tento úsek o celkové délce cca 1,5km, tak budete potřebovat kolem 20min!! Na německé straně vás čeká v podstatě totéž. Takže při plánování vyjížďky byste měli na zmíněné skutečnosti brát zřetel...

Doprava: Pokud pojedete z Prahy, nejlepší je to asi po plzeňské dálnici, uhnout vlevo přes Starý Plzenec na Klatovy, potom přes Nýrsko, Zelenou Lhotu přímo do Hojsovky. Cesta přes Železnou Rudu není moc dobrá, protože na ní stoupáte přes Špičácké Sedlo a další kopce, takže rychlejší to určitě není. Je to cca 190km, počítejte tedy na cestu minimálně 2,5h.

2) Druhou základnu tvoří vesnička Plánice. Najdete jí v kopcovité krajině 13km východně od Klatov. Strávili jsme zde s naší cyklo-moto bandou víkend na přelomu dubna května 2003 a krajinu kolem jsem si jen pochvaloval :o) Na jedné straně Nepomuk - sídlo to legendárních Černých baronů z pera Miloslava Švandrlíka či proslavený nalezením Rukopisu zelenohorského. Na straně druhé Velhartický hrad zmíněný v Romanci o Karlu IV.

Krajina kolem je mírně zvlněná, převýšení zde nejsou tak strmá a vysoká jako v oblasti Pancíře či Špičáku. I tak se zde ale můžete pěkně zapotit. Záleží jen na zvolené trase. Zdejší oblast je charakteristická nadprůměrným výskytem vodstva - převážně rybníků a tůní. V parném létě se tak můžete smočit prakticky na každém kroku :o)

Ubytovací stanicí nám zde byl penzion Santa Fé. Pokud přijmete že "pingl" létá rychlostí želvy a přístup majitele k ubytovaným je řekněme familierní, tak pobyt nebude mít chybu. Pokoje mají vlastní sprchový kout s WC. Předsíňku kam se dá postavit kolo, dvě, tři. Takže fakt luxus. Nocleh 180Kč na osobu je v dnešní době celkem dost v pohodě. Kuchyňka žádná není, stravuje se dole v jídelně. Restaurace v objektu je vybavena megatelevizí úhlopříčky cca 100cm na které se hokej či fotbal sleduje výborně - pokud máte potřebu. Stůl na kulečník nebo stojan se šipkami zase dokáží rozptýlit za deštivého dne. Sauna nebo luxusní vířivka vás dokáží zbavit fyzické únavy a napětí po sportovním výkonu. Pozor si pouze dejte na "napětí" v případě absolvování relaxační kůry s kamarádkami... :o) Za stavením se dá po dohodě rozdělat táboráček a opéci pár buřtíků, či jen tak pohodově posedět, poklábosit u mihotajících plamenů. Ve vesnici jsou kurty pro nohejbal, volejbal, apod. Pokud postavíte družstvo, můžete si zahrát proti místňákům pod vedením samotného starosty obce.

Prodejnu potravin nebo spíše klasického smíšeného zboží máte asi 2min pěšky přes silnici kousek dokopce. Pokud tedy s polopenzí nejste spokojeni či máte jídla zkrátka málo, můžete nakupovat co hrdlo ráčí hned za rohem.

Doprava: Trasa je v podstatě plně stejná jako do Hojsovky, akorát v Klatovech odbočíte vlevo na Plánici. Dá se i odbočit už v Rokycanech a jet okreskami přes Nepomuk. To je ale vhodné spíše pro motorkáře. Pro auto s koly na střeše bude vhodnější dálnice a široká státovka, nežli úzké okresky s desítkami zatáček...